tb - CONJUGAISON DU VERBE PICARD - bt
les verbes du troisième groupe (fin)

3) verbes en "-re"

croère
braire
rire
dire
tchuire
boère
suire

4) verbes en "-te"

mette
batte
con.noaîte

5) verbes en "-oér"

rchuvoér
pouvoér
vouloér
valoér
savoér


verbe croère (croire) gérondif : in croéyant infinitif passé : avoér cru

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj croés éj croéyoais éj croérai éj croéroais qu’éj croéche -
tu croés tu croéyoais tu croéros tu croéroais éq tu croéches croés
i croét i croéyoait i croéro i croéroait qu’i croéche -
os croéyons os croéyoème os croérons os croéroème qu’os croéyonche croéyons
os croéyez os croéyoète os croérez os croéroète qu’os croéyèche croéyez
i croé'te i croéyoai'te i croéront i croéroai'te qu’i croéche'te -


verbe braire (pleurer) gérondif : in braiyant infinitif passé : avoér brai

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj brais éj braiyoais éj brairai éj brairoais qu’éj braiche -
tu brais tu braiyoais tu brairos tu brairoais éq tu braiches brais
i brait i braiyoait i brairo i brairoait qu’i braiche -
os braiyons os braiyoème os brairons os brairoème qu’os braiyonche braiyons
os braiyez os braiyoète os brairez os brairoète qu’os braiyèche braiyez
i brai'te i braiyoai'te i brairont i brairoai'te qu’i braiche'te -

Traire se conjugue comme braire


verbe riregérondif : in riant infinitif passé : avoér ri

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj ris éj rioais éj rirai éj riroais qu’éj riche -
tu ris tu rioais tu riros tu riroais éq tu riches ris
i rit i rioait i riro i riroait qu’i riche -
os rions os rioème os rirons os riroème qu’os rionche rions
os riez os rioète os rirez os riroète qu’os rièche riez
i ri'te i rioai'te i riront i riroai'te qu’i riche'te -

Sourire se conjugue comme rire.


verbe dire (dire)gérondif : in disant infinitif passé : avoér dit

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj dis éj disoais éj dirai éj diroais qu’éj diche -
tu dis tu disoais tu diros tu diroais éq tu diches dis
i dit i disoait i diro i diroait qu’i diche -
os disons os disoème os dirons os diroème qu’os disonche disons
os disez os disoète os direz os diroète qu’os disèche disez
i di'te i disoai'te i diront i diroai'te qu’i diche'te -

Lire et élire se conjuguent comme dire sauf pour les participe passés qui sont li et éli.
Plaire se conjugue comme dire (radical "plai-") sauf pour le participe passé qui est plé.
Taire se conjugue comme plaire (radical "tai-"), participe passé .
Tchair (choir, tomber) également (radical "tchai-") mais le participe passé est tcheu (féminin tcheute).
Assuffire et suffire, participes passés assuffi et suffi.


verbe tchuire (cuire)gérondif : in tchuisant infinitif passé : avoér tchuit

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj tchuis éj tchuisoais éj tchuirai éj tchuiroais qu’éj tchuiche -
tu tchuis tu tchuisoais tu tchuiros tu tchuiroais éq tu tchuiches tchuis
i tchuit i tchuisoait i tchuiro i tchuiroait qu’i tchuiche -
os tchuisons os tchuisoème os tchuirons os tchuiroème qu’os tchuisonche tchuisons
os tchuisez os tchuisoète os tchuirez os tchuiroète qu’os tchuisèche tchuisez
i tchui'te i tchuisoai'te i tchuiront i tchuiroai'te qu’i tchuiche'te -

Se conjuguent comme tchuire :
Atuire(tutoyer, réprimander), construire, détruire, instruire.
Clore et déclore se conjuguent comme tchuire en remplaçant le radical "tchui-" par "clo-" ou "déclo-". Participes passés : clos et déclos.


verbe boère (boire) gérondif : in buvant infinitif passé : avoér bu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj boés éj buvoais éj boérai éj boéroais qu’éj boéche -
tu boés tu buvoais tu boéros tu boéroais éq tu boéches boés
i boét i buvoait i boéro i boéroait qu’i boéche -
os buvons os buvoème os boérons os boéroème qu’os buvonche buvons
os buvez os buvoète os boérez os boéroète qu’os buvèche buvez
i boé'te i buvoai'te i boéront i boéroai'te qu’i boéche'te -


verbe suire (suivre) gérondif : in suivant infinitif passé : avoér sui

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj suis éj suivoais éj suirai éj suiroais qu’éj suiche -
tu suis tu suivoais tu suiros tu suiroais éq tu suiches suis
i suit i suivoait i suiro i suiroait qu’i suiche -
os suivons os suivoème os suirons os suiroème qu’os suivonche suivons
os suivez os suivoète os suirez os suiroète qu’os suivèche suivez
i sui'te i suivoai'te i suiront i suiroai'te qu’i suiche'te -

Se conjuguent comme suire :
Écrire, inscrire et prescrire.


verbe mette (mettre)gérondif : in mettant infinitif passé : avoér mis

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj mets éj mettoais éj mettrai éj mettroais qu’éj méche -
tu mets tu mettoais tu mettros tu mettroais éq tu méches mets
i met i mettoait i mettro i mettroait qu’i méche -
os mettons os mettoème os mettrons os mettroème qu’os mettonche mettons
os mettez os mettoète os mettrez os mettroète qu’os mettèche mettez
i met'te i mettoai'te i mettront i mettroai'te qu’i méche'te -

admette, démette, permette, promette se conjuguent comme mette


verbe batte (battre) gérondif : in battant infinitif passé : avoér battu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj bots éj battoais éj battrai éj battroais qu’éj bache -
tu bots tu battoais tu battros tu battroais éq tu baches bots
i bot i battoait i battro i battroait qu’i bache -
os battons os battoème os battrons os battroème qu’os battonche battons
os battez os battoète os battrez os battroète qu’os battèche battez
i bat'te i battoai'te i battront i battroai'te qu’i bache'te -

abatte, combatte, débatte, érbatte et rabatte se conjuguent comme batte.


verbe con.noaîte (connaître)gérondif : in con.naissant infinitif passé : avoér con.nu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj con.noais éj con.naissoais éj con.naitrai éj con.naitroais qu’éj con.noaiche -
tu con.noais tu con.naissoais tu con.naitros tu con.naitroais éq tu con.noaiches con.noais
i con.noait i con.naissoait i con.naitro i con.naitroait qu’i con.noaiche -
os con.naissons os con.naissoème os con.naitrons os con.naitroème qu’os con.naissonche con.naissons
os con.naissez os con.naissoète os con.naitrez os con.naitroète qu’os con.naissèche con.naissez
i con.noai'te i con.naissoai'te i con.naitront i con.naitroai'te qu’i con.noaiche'te -

mécon.noaîte, rcon.noaîte et pèroaîte se conjuguent comme con.noaîte.
Le verbe naîte (naître), très peu usité en picard, se conjugue comme con.noaîte sauf pour :
qu’éj naiche, éq tu naiches, qu’i naiche au subjonctif et
nais, naissons, naissez à l’impératif.


verbe rchuvoér (recevoir) gérondif : in rchuvant infinitif passé : avoér érchu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
jé rchus jé rchuvoais jé rchuvraijé rchuvroais qu’jé rchuche -
tu rchus tu rchuvoais tu rchuvros tu rchuvroais éq tu rchuches rchus
i rchut i rchuvoait i rchuvro i rchuvroait qu’i rchuche -
os rchuvons os rchuvoème os rchuvrons os rchuvroème qu’os rchuvonche rchuvons
os rchuvez os rchuvoète os rchuvrez os rchuvroète qu’os rchuvèche rchuvez
i rchuv'te i rchuvoai'te i rchuvront i rchuvroai'te qu’i rchuche'te -

Aperchuvoér (apercevoir) se conjugue comme rchuvoér :


verbe pouvoér (pouvoir) gérondif : in pouvant infinitif passé : avoér pu ou peu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj pux éj pouvoais éj pourraiéj pourroais qu’éj puche -
tu pux tu pouvoais tu pourros tu pourroais éq tu puches -
i put i pouvoait i pourro i pourroait qu’i puche -
os pouvons os pouvoème os pourrons os pourroème qu’os puchonche -
os pouvez os pouvoète os pourrez os pourroète qu’os puchèche -
i peu'te i pouvoai'te i pourront i pourroai'te qu’i peuche'te -


verbe vouloér (vouloir) gérondif : in voulant infinitif passé : avoér voulu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj vux éj vouloais éj vourraiéj vourroais qu’éj veuche -
tu vux tu vouloais tu vourros tu vourroais éq tu veuches vux
i vut i vouloait i vourro i vourroait qu’i veuche -
os voulons os vouloème os vourrons os vourroème qu’os voulonche voulons
os voulez os vouloète os vourrez os vourroète qu’os voulèche voulez
i veu'te i vouloai'te i vourront i vourroai'te qu’i veuche'te -


verbe valoér (valoir) gérondif : in valant infinitif passé : avoér valu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj veux éj valoais éj veudraiéj veudroais qu’éj veuche -
tu veux tu valoais tu veudros tu veudroais éq tu veuches veux
i veut i valoait i veudro i veudroait qu’i veuche -
os valons os valoème os veudrons os veudroème qu’os valonche valons
os valez os valoète os veudrez os veudroète qu’os valèche valez
i val'te i valoai'te i veudront i veudroai'te qu’i veuche'te -


verbe savoér (savoir) gérondif : in sachant infinitif passé : avoér su ou seu

indic. présent ind. imparfait indic. futur conditionnel subjonctif impératif
éj sais éj savoais éj séraiéj séroais qu’éj seuche -
tu sais tu savoais tu séros tu séroais éq tu seuches seuche
i sait i savoait i séro i séroait qu’i seuche -
os savons os savoème os sérons os séroème qu’os sachonche seuchons
os savez os savoète os sérez os séroète qu’os sachèche seuchez
i sai'te i savoai'te i séront i séroai'te qu’i seuche'te -


verbes défectifs et verbes impersonnels 3e groupe I